سفارش تبلیغ
صبا

دلپیچه و اسهال و آب سیب زمینی

ارسال شده توسط محمد علی خدادوست در 89/8/15:: 7:30 صبح

بسم الله الرحمن الرحیم

دیروز فهمیدم (به تجربه) که نیم استکان آب سیب زمینی خام برای دلپیچه و اسهال استفراغ مثل آب روی آتش است. این را استاد برادرم بهش گفته بود و ما بعینه تجربه کردیم جواب داد! البته قدری (که چه عرض کنم) بد مزه بود ولی با چند قاشق شکر قابل خوردن شد.

به روایت لینک:

Color revolution » fails in Iran
by Thierry Meyssan


درباره سرما خوردگی

ارسال شده توسط محمد علی خدادوست در 87/8/22:: 7:27 عصر

بسم الله الرحمن الرحیم

 

با رسیدن فصل سرما دیدن افراد دستمال به دست و لپ و بینی قرمز امری عادی می شود و صدای سرفه (های گاه گوشخراش) جزو آلودگی های صوتی روزمره مان می گردد.

درباره ویروس های بوجود آورنده این صحنه ها دانستن چند نکته خالی از فایده نخواهد بود:

 

- ویروس های سرماخوردگی عمدتا توسط دست! منتقل می شوند. بنابر این در فصل زمستان مواظب باشید دست هایتان را قبل از شستن به بینی و چشم هایتان که محل های عمده ورود ویروس اند نزنید(خصوصا اگر مترو و اتوبوس یا تاکسی سوار شده اید).

-سرماخوردگی توسط ویروس های مختلفی(رینو ویروس ها، انفلوآنزا، کرونا ویروس ها، پاراانفلوانزا، آدنو ویروس هاو...) ایجاد می شود که نوع علائم هر کدام علیرغم نقاط اشتراک زیاد تفاوت هایی دارد. بنابر این ممکن است بلافاصله بعد از یک سرماخوردگی، دوباره از کسی سرماخوردگی بگیرید چون توسط دو ویروس متفاوت ایجاد شده اند. 

-خیلی از این ویروس ها باعث گلودرد می شوند بنابر این به محض گلودرد داشتن آنتی بیتیک نخورید چون بر روی ویروس ها بی فایده است.

- اکثرا دوره سرماخوردگی ویروسی کوتاه است و خودبخود بههبود می یابد ولی گاهی سرفه ها تا دوسه هفته طول می کشد پس سرفه طولانی مدت هم نشان دهنده عفونت باکتریایی و مجوز مصرف آنتی بیوتیک نیست

 

 


واکسیناسیون در کودکان مبتلا به ایدز

ارسال شده توسط محمد علی خدادوست در 87/7/30:: 1:7 عصر

بسم الله الرحمن الرحی

 اگرچه ایمن سازی روتین غلظت آنتی بادی ها رادرحد مطلوبی فراهم نمی کند ولی استفاده از اکثر واکسن ها همچنان لازم است . در این زمینه چند نکته را در باره نحوه استفاده از واکسن های زنده باید یادآور شد . برای تجویز واکسن فلج اطفال لازم است از IPV  بجای OPV  استفاده نمود و بهتر است اولین دوز دارو بجای بدو تولد در 2 ماهگی به کودک تجویز شود تا احتمال تشکیل آنتی بادی علیه ویروس فلج اطفال بیشتر شود واکسن سرخک را نیز باید فقط در کودکانی تجویز نمود که از نظر تقسیم بندی بالینی CDC در گروه I یا II  باشند . برای اینکه پاسخ ایمنی بیشتر شود اولین دوز واکسن سرخک باید در 15 ماهگی به وی تجویز شود . معمولا باید از تزریق واکسن آبله مرغان (Varicella - vacciva) به کودک مبتلا به ایدز اجتناب نمود مگر کودک از نظر تقسیم بندی بالینی در گروه  I  باشد . در کشور های در حال توسعه،  BCG  همانندافراد سالم در کودکان مبتلا به ایدز نیز تزریق می شود .  واکسن آنفلوانزا نیز باید برای پیشگیری از عفونت های ویروسی ناشی ازآنفلوانزا ، در 6 ماهگی به کودکان مبتلا به ایدز تجویز شده و سپس سالانه تکرار شود . در کودک آلوده به HIV ، واکسن بر ضد پنوموکوک وهموفیلوس آنفلوانزا نیز باید تلقیح شود .

 

رفرنس:دکتر شمس وزیران/کتابخانه الکترونیک وزارت بهداشت


ژن درمانی

ارسال شده توسط محمد علی خدادوست در 87/7/22:: 7:28 عصر

بسم الله الرحمن الرحیم

 

ژن درمانی


تعدادی از بیماریهای مهم انسان در اثر ناتوانی بدن در ساختن پروتئین بخصوصی ایجاد می‌شود که معمولاً در بافت یا عضو خاص یا در مایعات بدن مانند خون اتفاق می‌افتد و این امر می‌تواند سبب بیماری شدیدی شود که در تمام طول عمر شخص همراه او خواهدبود. بسیاری از بیماریهای ژنتیک از این جمله است مانند: آنمی سیکل سل، هموفیلی، دیسترفی عضلانی دوشن (‏DMD‏)، تالاسمی و غیره.
اولین وعدة زیست فناوری (بیوتکنولوژی) جداکردن و تولید این پروتئینها از طریق مهندسی ژنتیک و فناوری نوترکیبی بود تا آنها را در اختیار بیمارانی قراردهد که فاقد آن پروتئینها بود. حال اگر این پروتئینها به‌صورت داروهای خوراکی استفاده می‌شد هضم شده و بی اثر می‌گشت. برخی از محصولات به‌ وسیله تزریق به بدن می‌رسید، تزریقهای مکرری که روزانه، هفتگی یا ماهیانه یا توسط خود بیمار انجام می‌شد(مثل انسولین) یا توسط پزشک. اما این کارهم خالی از اشکال نبود، زیرا بسیار سخت است که سطح مناسبی از دارو( پروتئین ) را در فواصل بین تزریقها برقرارکرد. از طرفی برخی سلولها نظیر سلولهای مغزی به علت وجود سد خونی مغزی ( ‏BBB‏ ) ممکن است نتوانند مقدار مناسبی از دارو را دریافت کند.
با ظهور ژن درمانی امیدهای تازه ای برای این بیماران فراهم شده است. ژن درمانی تحویل خودِ پروتئینِ درمانی نیست بلکه ژن آن پروتئین را تحویل بیمار می‌دهد. این ژن وارد سلولهای بدن شده و آنها را به کارخانه‌های کوچکی تبدیل می‌کند که پروتئین موردنیاز بیمار را تا مدتی طولانی برایش می‌سازد.
همچنین با استفاده از ژن درمانی اقدام به درمان سرطان کرده‌اند زیرا برخی ژنها باعث می‌شود که سلولهای سرطانی پروتئین خاصی را بیان کند که به داروها حساس‌تر شده یا توسط سلولهای ایمنی بهتر شناسایی شود. این استراتژی باعث می‌شود که شیمی درمانی یا پاسخ ایمنی خودِ بیمار، موثرتر عمل کند.
برای انتقال ژن درمان کننده از روشهای مختلفی استفاده می‌شود. ازجمله تزریق فیزیکی توسط میکرواینجکشن، انتقال توسط لیپوزومها، و انتقال توسط ویروسها که مورد اخیر موضوع بحث ما است. در انتقال ویروسی از ویروسهای مختلف نظیر رترو ویروسها، آدنو ویروسها، لنتی ویروسها، هرپس ویروسها و ‏AAV‏ ویروسها (‏Adeno-Associated Virus‏) استفاده می‌شود.
در روش استفاده از ویروسِ ‏AAV‏ ، ژنهای ویروس از یک ویروس بی خطر به نام "‏AAV‏ ویروس" خارج شده و سپس ژنِ درمان کننده به‌جای آن جایگزین می‌شود. بعد از تزریق این ویروسها به بیمار "‏AAV‏ ویروس ها" می‌تواند ژنِ درمان کننده را به سلولها انتقال دهد. حال پروتئین موردنیاز توسط سلولهای خودِ بیمار ساخته خواهد شد، همان‌گونه که اگر خود سلول ‏DNA‏ مربوطه را می‌داشت عمل می‌کرد. این پروتئین یا وارد غشاء سلول می‌شود تا مورد استفادة خود سلول قرارگیرد یا توسط سلول ترشح می‌شود که مورد استفادة سلولهای دیگر قرارگیرد.
? ویروس ‏AAV‏ (‏Adeno-Associated Virus‏)‏
‏"‏AAV‏ ویروس" یک ویروس خیلی ساده از شاخه های خانوادة ‏parvoviridae‏ است و جزء ویروسهای بدون پوشش وکوچک است. "‏AAV‏ ویروس" نامش را به این علت گرفته است که در ?? سال پیش آن را در جریان آلودگی یک نمونة بالینی مبتلا به آدنوویروس کشف کردند. بدین ترتیب نام ‏Adeno-Associated Virus‏ به آن اطلاق شد. به هر حال "‏AAV‏ ویروس" در هیچ یک از خواص ویروسی با آدنوویروسها مشترک نیست و در حقیقت ژنهایشان (‏DNA‏) با هم هیچ شباهتی ندارد و این موضوع مهم است چرا که بر خلاف آدنوویروسها، "‏AAV‏ ویروس" در انسان پاتوژن نیست.
? وکتورهای ‏AAV‏ ‏
وکتورهای ‏AAV‏ مشتق از ویروسِ ‏AAV‏ که از عملکرد طبیعی خودشان استفاده کرده و ژنها را به سلول تحویل می‌دهد. جهت تولید یک وکتور ‏AAV‏ ، ویروس ‏AAV‏ را با خارج کردن ژن ویروسی و جایگزین کردن آن با ژن درمان کننده (برای تولید پروتئین مربوط) تغییر می‌دهند.
‏DNA‏ متعلق به "‏AAV‏ ویروس" تک رشته‌ای است و فقط شامل ? ژن است. یکی به نام ژن ‏Rep‏ که پروتئینهای مربوط به همانندسازی ‏DNA‏ را کد می‌کند و دیگری به نام ژن ‏Cap‏ که از اسپلایسینگ افتراقی استفاده می‌کند و اجازه می‌دهد که سه پروتئین را کد کند که پروتئینهای پوشش(‏coat‏) ویروس را می‌سازد.
با استفاده از این روش در حالی که هیچ‌‏‎ ‎کدام از ژنهای ویروسی وجود ندارد اتصال سلولی کارا و ساز و کار ورود ژن بوسیلة پروتئین پوششی "‏AAV‏ ویروس" مهیا می‌شود. فقط قسمتی کوچکی از ‏DNA‏ متعلق به ‏AAV‏ در طرفین این قطعة ژنی درمان کننده در وکتور باقی می‌ماند که حاوی قطعات خودکامل شونده ‏DNA‏ ملقب به ‏ITR‏ ها (‏Inverted Terminal Repeats‏ ) است و این ژنها برای تامین سطح بالایی از بیانِ ژنِ درمان کننده‌ای که وکتور آن را حمل می‌کند، لازم است.‏
هر وکتور ‏AAV‏ فقط از ? نوع مولکول تشکیل شده است. سه وکتور، دقیقاً در ارتباط با پروتئین‌هایی است که پوشش ویروس را می‌سازد و یک قطعة تک رشته ای ‏DNA‏ ژن درمان کننده و دیگر عناصر تنظیم کننده را کد می‌کند.
سادگی این سیستم باعث می‌شود که گیرندگان وکتورهای ‏AAV‏ در معرض حداقل مقدار مواد خارجی (بیگانه) قرار گیرند. در مقابل دیگر وکتورهای ویروسی که برای ژن تراپی استفاده می‌شود، مانند آنهایی که با استفاده از آدنو ویروس‌ها، لنتی ویروس‌ها، رترو ویروسها، و هرپس ویروس‌ها درست شده‌اند، به‌طور بارزی بزرگتر و پیچیده‌تر است و بنابراین احتمال آن که به پاسخ ایمنی منجر شده و واکنش‌های زیان آوری را برای استفاده های بعدی درپی داشته باشد، بسیار بیشتر است.
عقیده بر این است که وکتورهای ‏AAV‏ خواص مطلوب وکتورهای ویروسی و وکتورهای غیر ویروسی را ترکیب می‌کند و ممکن است نسبت به دیگر وکتورهای ژن درمانی چندین مزیت بالقوة ارائه دهد. این مزایا عبارتند از:
? تحویل موثر ژن‏‌ها به هر دو نوع سلول هدف در حال تقسیم و آنهایی که تقسیم نمی شود،
? عدم حضور ژنهای ویروسی که می‌تواند مسؤول ایجاد پاسخ ایمنی ناخواسته باشد،
? کاربرد ‏in-vivo‏ در بیماران،
? میزان بالای بیان ژن
? پایداری عالی که اجازه می‌دهد وکتورهای ‏AAV‏ همانند بیشتر محصولات دارویی رایج تولید و ذخیره شده و مورد استفاده قرار گیرد. ‏
 
منبع:
articles.ir

سرباز های ویروسی در جبهه جنگ با سرطان

ارسال شده توسط محمد علی خدادوست در 87/7/22:: 4:1 عصر

بسم الله الرحمن الرحیم

استفاده از ویروسهای تغییر ژنتیکی داده شده، ایده ای است که سالهاست بر روی آن کار شده است. از نظر تئوری می تواند در درمان نقایص ژنتیکی و درمان سرطان مورد استفاده قرار بگیرد. نوشته زیر گزارشی از آخرین تلاشهای این حوزه است.

 

یک ویروس تبخال که از طریق مهندسی ژنتیکی طوری برنامه‌ریزی شده است که بدون آسیب به بافتهای طبیعی، سلولهای سرطانی را می‌کشد، نتایج بررسی آن در آزمایشهای بالینی نویدبخش بوده است.

cakm?h?f.jpg

فکر تزریق یک ویروس زنده به بیماران سرطانی به نظر عجیب می‌رسد، اما محققان معتقدند ویروسها که در کشتن سلولها مهارت دارند، درآینده در مبارزه با سرطان بکار خواهند آمد.

تازه‌ترین پیشرفتها در یک تحقیق کوچک بر روی ویروس “? “NV?????در کنفرانس سالیانه انجمن سرطان شناسی پزشکی اروپا در “لوگانو”ی سوییس ارایه شد.

این ویروس یک گونه اصلاح شده ویروس تبخال است که باعث بروز تاولهای تبخال می‌شود. ساختار ژنتیکی این ویروس تغییر یافته تا فقط در سلولهای سرطانی تکثیر یافته و آن‌ها را نابود کند و سلولهای سالم را دست نخورده بگذارد.

شرکت بیوتکنولوژی آلمانی ? MediGene?نتایج مثبت بررسی مرحله اول و دوم تحقیقات بر روی این ویروس را در ماه نوامبر منتشر کرد، اما اطلاعات مورد به یک مطالعه موردی اولین بار در نشست سوییس ارایه شد.

“آکسل مشدر” رییس تحقیقات شرکت ? MediGene?این مورد را یک بیمار سرطانی در مراحل کاملا پیشرفته بیماری بیان کرد که سرطان ? ???قسمت مختلف در اطراف کبد و چهار قسمت در ریه گسترش یافته بود.

به این بیمار به مدت چهار هفته ویروس تزریق شد و دو دوره تحت شیمی درمانی قرار گرفت، آزمایشها شش ماه بعد نشان داد تومورهای کبد تقریبا ناپدید شده است. بیمار ? ???ماه پس از درمان زنده بود.

کاهش حجم تومور در این بیمار بسیار تاثیرگذار بود. توده‌های کبدی تقریبا ناپدید شده بود.

درمان سرطان در کبد بسیار دشوار است و پیش آگی بیماری بسیار ضعیف است. بسیاری از مبتلایان به سرطان روده بزرگ و راست روده به ویژه با خطر متاستاز یا گسترش سرطان روبرو هستند.

نتایج دلگرم‌کننده ویروس در مطالعات اولیه انسانی به دنبال آزمایشهای حیوانی نشان داد این ویروس در کشتن سلولهای سرطانی کبد و روده بزرگ و راست روده موثر است.

 

منبع: سایت پزشکان بدون مرز

بازدید امروز: 14 ، بازدید دیروز: 59 ، کل بازدیدها: 662122
پوسته‌ی وبلاگ بوسیله Aviva Web Directory ترجمه به پارسی بلاگ تیم پارسی بلاگ